Освіта має бути якісною

Відділом освіти, сім’ї, молоді та спорту Ріпкинської райдержадміністрації був організований «круглий стіл» для керівників закладів загальної середньої освіти Ріпкинського району та Любецької об’єднаної територіальної громади з керівництвом управління Державної служби якості освіти у Чернігівській області – начальником управління Тетяною Маханьковою та заступником начальника управління Іриною Усік.

У ході зустрічі Тетяна Маханькова звернула увагу присутніх на актуальності питання щодо підвищення якості надання освітніх послуг закладами загальної середньої освіти в умовах реформування освітньої галузі.

Як зазначила начальник управління, сьогодні у кожного учасника освітнього процесу своє бачення щодо поняття якості освіти, тому основним завданням Державної служби якості освіти є формування єдиного розуміння батьків, учнів, педагогів, засновників та громадськості про якість освіти та якість освітніх послуг.

Так, з 04 вересня 2019 року в області створена нова установа, управління Державної служби якості освіти у Чернігівській області, повноваженнями якої є організація та проведення інституційних аудитів закладів загальної середньої освіти, надання рекомендацій закладам освіти (крім закладів вищої освіти) щодо організації та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти, проведення моніторингів якості освітньої діяльності та якості освіти, здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти (крім вищої) щодо дотримання ними вимог законодавства про освіту, вивчення роботи органів місцевого самоврядування з реалізації ними освітньої політики в частині забезпечення якості освіти на відповідній території згідно із законодавством про освіту.

Ірина Усік, заступник начальника управління, акцентувала увагу директорів шкіл на особливостях проведення інституційного аудиту закладу загальної середньої освіти. Так, кожен заклад загальної середньої освіти має пройти інституційний аудит у плановому порядку не частіше одного разу на 10 років. По результатах аудиту буде визначено рівень якості освітньої діяльності закладу освіти та ефективність внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Під час інституційного аудиту буде здійснюватися оцінювання освітнього середовища закладу освіти, а це: забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці, створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації, формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору. Буде здійснено оцінювання наявної відкритої, прозорої та зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень, застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти. Крім того, оцінюватиметься педагогічна діяльність учителя та ефективність організації управлінського процесу закладу освіти.

Працівники Державної служби якості освіти презентували методичний посібник «Абетка для директора», який стане у нагоді керівникам закладів для розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти у кожній школі.